صنایع جایگزین در کسب و کار

صنایع جایگزین برای توسعه کسب و کار های نوپا

استفاده از صنایع جایگزین برای رشد کسب و کار

صنایع جایگزین را اگر بخواهیم تعریف کنیم باید در نظر بگیریم شرکت ها فقط با صنعت خود در رقابت نیستند بلکه با صنایعی که محصولات یا خدمات جایگزین آن ها را هم دارند نیز در حال رقابت هستند.

فرق جایگزین با جانشین در صنایع جایگزین چیست ؟

صنایع جانشین

اگر با مثالی بخواهم برای شما صنایع جانشین را توضیح بدهم میتوانم مرتب کردن حساب های مالی شخصی را نام ببرم.
شما می توانید حساب های روزانه خود را هروز با قلم و کاغذ برای خود یادداشت کنید از نگاهی دیگر می توانید یک حسابدار برای خود استخدام کنید که تمام کارهای حسابداری شما را انجام بدهد و در نهایت می توانید یک بسته نرم افزار شخصی مثل هلو یا همکاران سیستم و … برای خود خریداری کنید تا با آن ها حساب های خود را کنترل کنید.

مثال حسابداری در صنایع جایگزین

این مثال ساده به ما نشان می دهد تمامی این ابزارها که دارای فرم های متفاوتی هستند کاربری آن ها یکسان است و همه آن ها برای کنترل حساب های شخصی به کار رفته اند.

صنایع جایگزین

وقتی محصولات و یا خدمات فرم های مختلف و کاربرد های مختلف دارند ولی هدف اصلی آن ها یکسان است را میتوان در حوزه صنایع جایگزین قرار داد.

مثال) وقتی به تماشای فیلمی در سینما می روید در واقع هدف اصلی لذت بردن شما است ولی کارکرد آن تماشای فیلم است و شما به صورت ردیفی با تماشاگران دیگر یکجا می نشینید و فیلم مورد نظر را می بینید.

حال رستوران را درنظر بگیرید. به نظرتان هدف رستوران چیست؟
هدف رستوران با هدف سینما یکی است یعنی برای لذت بردن شما از غذاهای متنوع با آشپزهای مختلف ایجاد شده است ولی کارکرد آن از سینما جداست زیرا در رستوران شما می توانید با همراه خود راحت به گفت و گو پرداخته و غذا بخورید. و فرم نشتن حالت دورهم بودن است.

در اینجا شما می توانید صنایع جانشین را به راحتی از صنایع جایگزین جدا کنید.

امروزه صنایع جایگزین پیچیدگی بیشتری را در رقابت ایجاد کرده اند

بررسی رفتار خریدار در صنایع جایگزین

رفتار خریدار در صنایع جایگزین

خریدار هنگام تصمیم گیری تمام صنایع جایگزین را به طور ناخود آگاه سبک سنگین می کند و در نهایت برای آن تصمیم میگیرد.
اگر شما رستوران دارید و درکنار شما یک پارک بازی تاسیس شود مسلما بطور غیر مستقیم آن پارک در تصمیم گیری تعدادی از کسانی که تصمیم این را داشتند که به رستوران شما بیایند اثر گذار است.

شما اگر دو ساعت وقت داشته باشید چه می کنید ؟ به رستوران می روید یا به کافه ای نزدیک محلتان برای مطالعه کتاب یا به یک پارک می روید؟
همه این ها صنایع جایگزین یکدیگر در حوزه تفریح و شادی هستند. پس خیلی خوب است که آن ها را شناخته و به خوبی از آن ها ایده بگیریم.

توجه ما همواره روی صنایع جانشین خودمان بوده است. تمامی فروشندگان به فکر اینند که چگونه رقیب خود در همان نوع خدمت یا محصول را کنار بزنند ولی اگر بیشتر دقت داشته باشند متوجه رقابت اصلی خود که بسیار گسترده تر از صنایع جانشین است را در حوزه صنایع جایگزین می شوند.

همین فضای بین صنایع جایگزین فرصتی برای نوآوری پدید می آورد

هزاران مثال در این بین وجود دارد که چگونه شرکت های موفق بین صنایع جایگزین سوویچ کرده اند.

یک مثال کلیدی

شاید شرکت آی مود ژاپنی را به یاد داشته باشید که در حوزه ارتباطات و مخابرات فعالیت دارد. در آن زمان مردم بین گزینه های مختلف تلفن های موبایل و اینترنت جایگزینی انجام میدادند.

این شرکت با ایجاد شبکه ای از ارتباط بی سیم خود را از بازه رقابتی جدا کرده و بازار جدیدی برای خود ایجاد کرد.
چگونه؟ آن ها نقاط قوت اینترنت را مانند ایمیل ، اطلاعات ساده (اخبار و …) و نقاط قوت تلفن های موبایل را مثل تحرک و قابلیت انتقال، انتقال صوت و  سهولت را باهم ترکیب کردند.

آی مود در صنایع جایگزین

در واقع آن ها خلق جدیدی نداشتند بلکه مزایای هرکدام را برداشته و باهم ادغام کردند. در اتمام کار صفحه ای که کاربر با آن در تماس بود یک دکمه ساده به نام آی مود داشت.
کاربری که این دکمه را می زد فقط به شبکه هایی که از پیش انتخاب کرده بود وارد می شد و سرعت جست و جو در اینترنت بسیار بالا می رفت .

نکته ای اساسی که باید دقت کرد این است که آی مود نه تنها مشتری رقیبان را جذب کرده بود بلکه بازار را رشد داده بود.
هر فردی با سن و سال کم و زیاد به راحتی می توانست از آن استفاده کند.

مثال آی مود مهم بودن صنایع جایگزین را برای ما بازگو کرد.
شما چه مثالی دیگری را به یاد می آورید؟؟؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *