یک استراتژی خوب

سه مشخصه یک استراتژی خوب در کسب وکار

سه مشخصه از یک استراتژی خوب چیست؟

کسب و کارهای زیادی در دهه ۱۳۹۰-۱۴۰۰ در حال رشد هستند و رشد کردند. این کسب و کارها با الگو گرفتن از نسخه های خارجی و پیاده سازی آن ها در ساختار رو به رشد ایران توانستند به سود های کلانی دست پیدا کنند.
این شرکت ها برای اینکه بتوانند یک استراتژی خوب را در کسب و کار خود در ابتدا پیاده کنند از سه مشخصه استفاده کردند.

یک نسخه خارجی

قبل از اینکه وارد بحث شویم یک الگوی خارجی را برای شما مثال میزنم تا با این الگوها آشنایی پیدا کنید.
در این مثال به ساختارهای شرکت هواپیمایی ساوت وست میرسیم.

ساوت وست - سه مشخصه یک استراتژی خوب

این شرکت توقع جدیدی ایجاد کرد.قبل از ایجاد ساوت وست شرکت های مختلف هواپیمایی با رقم بالای فروش باهم رقابت می کردند و رقابت آن ها بسیار تنگاتنگ از نظر هزینه ای بود.

سرویس هایی که می دادند تقریبا یکسان بود و به دنبال پیاده سازی استراتژی خوب و جدید نبودند.
از طرفی برای جابجا شدن در شهر های نزدیک ، مردم ناچار بودند ابتدا به شهر های بزرگ رفته و سپس به شهر کوچک دیگر بروند بنابراین هم وقت آن ها هم زمانشان به مقدار زیادی هدر می رفت.

روش دیگری که مردم یا بهتر است بگوییم شاغلانی که اکثرا در سفر بودند انتخاب می کردند جابجایی با ماشین بود که میتوان گفت از لحاظ هزینه به صرفه ولی از لحاظ راحتی و سرعت بسیار ضعیف بود.

نمودار ساوت وست - یک استراتژی جالب

شرکت ساوت وست با در نظر گرفتن نقاط قوت و ضعف این دو مورد توانست یک استراتژی خوب و قدرتمند برای خود ایجاد کرده و سود کلانی را بدست آورد.

شعار ساوت وست : سرعت هواپیما با قیمت خودرو ، هر زمان که بخواهید

حال بررسی می کنیم که ساوت وست روی چه مشخصه هایی تمرکز کرده است.

تمرکز در پیاده سازی یک استراتژی خوب :

تمرکز در پیاده سازی یک استراتژی خوب

هر استراتژی خوب و بزرگی دارای تمرکز است.
تمرکز یعنی روی تمام عوامل رقابتی که سایر رقبا در حال انجام آن هستند سرمایه گذاری نکنیم.

در مثال بالا شرکت ساوت وست به هیچ وجه سرمایه گذاری روی غذاها ، فضاهای پذیرایی و انتخاب و چک کردن صندلی ها انجام نمی دهد.
این کار آن ها دلیل دارد : اکثر مسافرانی که بین شهرهای کوچک جابجا می شوند سفر آن ها کاملا کاری است و نیازی به امکانات آن چنانی نیست.

ملاک مهم برای آن ها سرعت و هزینه پایین است پس ساوت وست تمامی عوامل اضافی را حذف کرده و روی عوامل مهم تمرکز می کند.
همانطور که از شکل پیدا است تنها مواردی که ساوت وست روی آن ها کار کرده است سرویس دوستانه ، سرعت ، و پروازهای متعدد و نقطه به نقطه است.

اما بقیه شرکت ها روی تمامی عوامل دیگر کار کرده اند و این باعث شده که رقابت آن ها با قیمت ساوت وست بسیار سخت شود.
پس فکر نکنیم که اگر روی تمامی عوامل تمرکز کنیم و سعی در بهبود تمامی آن ها داشته باشیم خوب نتیجه میگیریم. باید تمرکزمان را روی یک نقطه جمع کرده تا بتوانیم یک استراتژی خوب را پیاده سازی کنیم همان طور که ساوت وست این کار را کرد.

واگرایی در پیاده سازی یک استراتژی خوب:

واگرایی در یک استراتژی خوب

تمامی شرکت ها که در عرصه رقابت باهم هستند و سعی می کنند یکدیگر را کنار بزنند نمودار یکسانی را دارند زیرا تمامی آن ها در یکسری عوامل تکراری باهم رقابت می کنند. این عامل باعث می شود چشمان مدیران آن ها به روی عوامل مهم تر بسته شده و فرصت های مهم را نبینند.
برای اینکه هر شرکتی مثل ساوت وست بتواند استراتژی موفقیت آمیزی را پیاده سازی کند باید نگاهی فراتر از رقبای خود داشته باشد. اگر به سطح نمودار شرکت ساوت وست دقت کنید می بینید که کاملا با سایر شرکت های هواپیمایی و خودرو ها نمودار متفاوتی دارد.

در واقع منظور از واگرایی همین دور شدن از رقابت و پیاده سازی یک استراتژی خوب و متفاوت از سایر شرکت ها است که بدین منوال بتواند استراتژی خاص خود را پیاده سازی کند.

پیام تاثیر گذار در یک استراتژی خوب :

سومین مورد از این موارد پیام تاثیر گذار شرکت برای نفوذ در ذهن مشتری خود است.
البته لازم است که این پیام حتما صادقانه و واقعی باشد. زیرا پیامی که دروغین باشد دوامی نمی آورد و مشتری خدمات و محصول شما را با آن پیام قیاس کرده و به صداقت شرکت شما شک خواهد کرد.

مورد دوم که در مورد یک پیام تاثیر گذار مهم است این است که این پیام باید قوی و اصیل باشد. فلسفه وجودی و مزیت رقابتی سازمان را در بر داشته باشد و همچنین تبلیغ خوبی برای کار سازمان باشد.

یک پیغام اثر گذار در یک استراتژی خوب

پس اگر بخواهیم تمامی این موارد را باهم جمع بندی بکنیم بار دیگر روی شرکت ساوت وست تمرکز می کنیم.
از لحاظ تمرکز این شرکت روی سرویس دوستانه ، سرعت بالا و ایجاد پرواز های متعدد و شهر به شهر فراوان تمرکز کرده است.
این شرکت روی تمامی عوامل رقابتی دخیل تمرکز نداشته بنابراین نمودار آن حالت واگرایی دارد و شبیه هیچ کدام از شرکت های دیگر نیست و از لحاظ ساختاری کاملا متفاوت است.
پیامی جذاب و گیرا دارد که مخاطبان را به خود مجذوب می کند و صد البته که این پیام دروغ نیست و صادقانه است که در قالب یک استراتژی خوب بیان شده و همچنین اصیل و قوی است که هر مخاطبی را به خود جذب کرده و ایجاد ارزش می کند.

شرکت های بسیاری هستند که از این عوامل استفاده کرده اند.
در ایران می توان شرکت اسنپ را مثال زد که روی عامل مهمی مثل هزینه تمرکز کرده در صورتی که تقریبا تمامی آژانس ها نرخ های یکسانی داشتند و همچنین سرویس دهی اسنپ که بسیار بهتر است.

با تشکر از توجه شما به این مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *