اره زندگی را تیز کنیم

تیز کردن اره در زندگیمان را جدی بگیریم

تیز کردن اره در زندگیمان را جدی بگیریم

بسیاری از ما انسان ها بعد از ورود به دنیای هدف گذاری آنقدر مشغول می شویم که فراموش میکنیم گاهی لازم است بایستیم و نگاهی به عقب بندازیم و ببینیم که چه کرده ایم و چه کار کنیم که بتوانیم سرعتمان را بیشتر کنیم.
در حقیقت تیز کردن اره به ما کمک میکند تا به یاد بیاریم بجز اینکه درگیر روزمره ها و اهداف زندگیمان باشیم گاهی سرمان را بالا بگیریم و فرصت های دیگر را نیز شناسایی کنیم و از آن ها بهره ببریم.

یک داستان جالب از تیز کردن اره 

شخصی در حال اره کردن درختی بود و بسیار تقلا می کرد که این درخت را اره کند و به زمین بیندازد. فردی از راه رسید و گفت فلانی خیلی خسته شده ای چند مدت است که در حال اره کردن هستی؟
فرد جواب می دهد : از ۵ ساعت گذشته است.
عابر به او می گوید آیا بهتر نیست کمی بایستی و اره ات را تیز کنی و بعد ادامه بدهی؟
ولی فرد که از بس درگیر اره کردن شده بود تمام هوش و حواسش فقط درگیر این مساله بود پاسخ داد خیر ای عابر دخالت نکن زیرا من بسیار کار دارم و باید این درخت را اره کنم.

این مثال به ما می آموزد که اگر اره خود را تیز نکنیم تنها جلو سرعت خودمان را گرفته ایم و ترمزی در راه پیشرفت خود هستیم.

پس اگر تا الان حس میکردید اره تیز کردن و گاهی فکر کردن و اندیشیدن بیهوده است امیدوارم مانند چند ماه پیش من آن را کنار بگذارید.
صادقانه از وقتی آخر هفته ها و آخر هر ماه وقتی را برای اندیشیدن به کارهای هفته و ماه گذشته میگذارم احساس میکنم کلیه امور را در دست خودم دارم و هر لحظه می دانم چه قدم هایی برداشته ام.

گامهای تیز کردن اره چگونه است

فرآیند اره تیز کردن نیز مانند هر فعالیت دیگر گامها و جنبه هایی دارد که ما لازم است آن ها را به کار ببریم تا زندگیمان سرشار از خودآگاهی و شادمانی شود. هیچ یک از ما مثل آدم آهنی نیستیم که صرفا طبق یک برنامه پیش برویم و لازم است به نیازهای دیگری هم که داریم توجه کنیم که یکی از آن ها نیاز خودآگاهی است که بدانیم هرلحظه چه کاری و چه قدمی را برمیداریم.

جنبه اول ) بعد جسمانی در تیز کردن اره

بعد جسمانی در تیز کردن اره

در این بعد ما روی جسم خود متمرکز می شویم و آن را تقویت میکنیم.جسم ما اگر ضعیف باشد و خسته باشیم مسلما انرژی برای انجام کارهای روزانه نخواهیم داشت. بعد های جسمانی شامل موارد زیر است

تغذیه

استراحت 

ورزش

دوست دارم یکی از تجربه های زندگیم را با شما به اشتراک بگذارم. درحدود چندین سال است که بطور مرتب ورزش میکنم و درحال حاضر هروز روزی ۱ساعت برای ورزش منظم زمان میگذارم. با اینکه مشغله ام زیاد شده ولی واقعا برایم بسیار جالب است که همیشه برای ورزش زمان لازم را دارم.
خیلی از دوستان نزدیکم که همیشه علاقه دارند ورزش را شروع کنند ولی اهمال کاری میکنند هر موقع از آن ها میخواهم برای سلامتی شان ورزش را شروع کنند متاسفانه بهانه وقت کم را می آورند.

بهتر است برایشان از آقای آنتونی رابینز یا دارن هاردی بگویم که با داشتن یک کسب و کار بزرگ و سهام داشتن و یا مدیریت بیش از ۴۰ شرکت ولی همچنان برای ورزش خود وقت می گذارند.
پس هیچ وقت خودمان را گول نزنیم و نگوییم وقت ندارم. روزانه نیم ساعت ورزش کردن وقت چندانی از ما نخواهد گرفت و بلکه این کار آینده ما را بسیار تحت تاثیر قرار داده و برایمان زندگی روبراهی خواهد ساخت.

روزانه نیم ساعت ورزش کنید این ورزش شامل :

۱-حرکات استقامتی : ضربان قلب خود را بالا ببرید مثل راه رفتن تند

۲-انعطاف پذیری : ورزش های کششی انجام دهید

۳-قدرتی : سعی کنید از وزنه استفاده کنید(اگر قبلا این کار را نکرده اید وزنه سبک باشد)

جنبه دوم ) بعد معنوی

بعد معنوی و روحی در تیز کردن اره

یکی از بعد های مهم زندگی بعد معنوی شما و ارتباط شما با اصل خویش است. برای این کار لازم است بیابیم که چه کاری واقعا حال مارا خوب خواهد کرد آیا دعا کردن است؟یا کمک کردن به دیگران؟یا قدم زدن در طبیعت و ارتباط گرفتن با نعمت های خدا.
این بعد را اگر جدی بگیرید روحتان را جلا می بخشد و برای تیز کردن اره فوق العاده است.

جنبه سوم ) بعد ذهنی خود را پرورش دهید

بسیاری از انسان ها بعد از گذراندن دوره تحصیلی خود کاملا پرورش ذهن و مطالعه خود را کنار می گذارند.

بعد ذهنی خود را تقویت کنید
بسیار مهم است که در هر لحظه در حال آموزش باشیم و ذهنمان را پرورش دهیم. روش های متعددی برای پرورش ذهن وجود دارد که چند نمونه از آن ها را ذکر میکنیم :

مطالعه کتاب

تمامی افراد موفق کسب موفقیت خود را از کتاب می دانند و آموزش هایی که در این راه دیده اند. سعی کنید روزانه چند صفحه کتاب بخوانید. اگر خیلی کتاب خوان نبوده اید هر دوماه یک کتاب را بخوانید و هر چند وقت این دوره را کوتاه تر کنید تا در آخر هر هفته یک کتاب را تمام کنید.
البته به شما پیشنهاد میکنم به جای خواندن هزاران کتاب یک کتاب مفید را هزاران بار بخوانید زیرا در هربار نکته جدیدی را می آموزید.

شرکت در دوره های آموزشی

یکی دیگر از فرآیندهای مهم در جنبه سوم از تیز کردن اره زندگی شرکت در سمینارها و دوره ها و کلاس های آموزشی است که به شما کمک میکند هم ذهن خود را پرورش دهید و هم با انسان هایی که مانند خودتان به دنبال پیشرفت و آموزش هستند آشنا شوید

نوشتن اندیشه ها تجربه ها و ایده های خود و دیگران

این روش در واقع سوار کردن افکار مفید شما و دیگران روی کاغذ است که به شما در مراحل مختلف زندگی کمک خواهد کرد.

جنبه چهارم ) بعدی اجتماعی – عاطفی

ارتباط و بعد عاطفی در تیز کردن اره

این بعد را شما هر روزه تجربه می کنید. تمام ارتباط شما با دیگران تمرینی برای تقویت این بعد است به شرطی که آگاهانه آن را پیش ببرید. یعنی اگر حس می کنید رابطه تان با کسی خوب نیست سعی کنید علت آن را جویا شوید و صد البته علت آن را در خود جویا شوید نه در فرد مقابل. زیرا ما حق نداریم کسی را مجبور کنیم به شیوه ما زندگی کند و خودش را تغییر دهد و به شما این اطمینان را می دهم که اگر فرد خودش نخواهد تغییر کند امکان ندارد بتوانیم او را تغییر دهیم مگر با زور و دعوا!!!

امیدوارم از خواند این مقاله لذت برده باشید حتما با نظرات خود من را بهره مند سازید

پیام اسمی

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *