تفاوت مدیریت و رهبری در کسب و کار

شرح کامل تفاوت مدیریت و رهبری

شرح کامل تفاوت مدیریت و رهبری

در این مقاله به بررسی تفاوت مدیریت و رهبری سازمان میپردازیم.
مدیر را میتوان شخصی تعریف کرد که یکسری وظایف روی میزش قرار داده شده و طبق همان وظایف رو به جلو حرکت می کندو خواسته های سازمان برای او اولویت بیشتری نسبت به کارکنان سازمان دارد ولی رهبری نقطه روبروی مدیریت است.

تفاوت مدیریت و رهبر در سازمان ها

مقدمه

یک رهبر دارای مهارت های حرفه ای برای هم راستا قرار دادن اهداف کارکنان سازمان با اهداف خود سازمان است و راهی ایجاد میکند راهی که از دست مدیر بر نخواهد آمد .

رهبر یک سازمان باید خصوصیات خاصی را در خود پرورش دهد تا بتواند سازمانی با کارکنان و عملکرد خیلی عالی را داشته باشد.

او می داند که بزرگترین سرمایه هر سازمان کارمندان آن است پس سعی را بر این می کند به گونه ای ارتباط برقرار کند که کارمندان دارای انگیزه ای قوی برای کار خود داشته باشند و بتوانند از رهبر خود کمک بگیرند البته یک سازمان بزرگ می تواند رهبر های متعددی برای هر بخش خود مثل بازاریابی مالی خدماتی و… داشته باشد.
همه و همه رهبران کوچکتر سازمان هستند که در پیشبرد اهداف سازمان نقش به سزایی دارند.

رهبر مانند ناخدای یک کشتی است که باید موارد متعددی را در نظر بگیرد.
او می داند که اگر یکی از اعضای کشتی از او ناراضی باشد چنان شکافی میتواند در سازمانش ایجاد کند که کل کشتی را به زیر آب فرو ببرد او همچنین باید ارتباطش را با سایر کشتی ها حفظ کند و از خود در مقابل آن ها محافظت کند و در آخر مسیری که کشتی اش طی می کند یک مسیر درست باشد و سعی کند موانع بین راه را به خوبی از بین ببرد یا از آن ها عبور کند.

حال که یکسری مقدماتی را گفتیم بهتر از به اصل مطلب تفاوت مدیریت و رهبری بپردازیم و تفاوت های اساسی را نام ببریم

بررسی تفاوت ها

تفاوت مدیریت و رهبری در حوزه اختیارات

مدیر قصد کنترل افرادش را دارد. در واقع تمامی اعضای زیر دست او باید تحت نظر و ایده او کار کنند و از دستورات او سرپیچی نکنند. اختیاراتی که به اعضای خود می دهد در حدی بسیار کم و طوری است که فقط مربوط به همان قسمت کاریشان می باشد.
در صورتی که رهبری نوین قصدش مشارکت است اینکه تمامی اعضای سازمان در پیشبرد اهداف شرکت مشارکت داشته باشند. بنابر این یک رهبر خوب کارمندان خود را به خوبی شناخته و تا حد مورد نیاز به آن ها اختیار می دهدو

از آن گذشته هر فردی در سازمان خصوصیات اخلاقی خاص خودش را دارد اگر فردی نیاز آزادی در او قوی باشد خیلی نمی توان او را تحت کنترل در آورد و محدود کرد. در صورت اینکار نهایتا او یا کار خود را به خوبی انجام نمی دهد یا از سازمان شما جدا می شود.

پس رهبر نیز لازم است قبل از دادن هر تفویض اختیاری اعضای خود را بشناسد و بعد از آن به آن ها اختیارات لازم را بدهد.
در واقع تفاوت مدیریت و رهبری این است که مدیر حتی وقت نمی گذارد که کارمندان خود را ارزیابی کند و همه را یکجور فرض می کند. این کار عده ای را که نیاز آزادی کمی دارند ممکن است راضی نگه دارد ولی بقیه چه؟؟!!!

تفاوت مدیریت و رهبری در انگیزش افراد

انگیزش در تفاوت مدیریت و رهبری

اصولا رهبر تفکری انگیزشی دارد.
در حوزه رهبری دونوع انگیزش می توان در کارمندان ایجاد کرد که هرکدام در شرایط مختلف به کار می روند.

 1. خود رهبری
 2. دیگر رهبری

خود رهبری یعنی هر فرد در سازمان این اشتیاق را در خود داشته باشد که در مواقع لازم که رهبر در کنار او نبود خودش بتواند در خودش انگیزه ایجاد کند و دیگر رهبری که وظیفه اصلی رهبر سازمان است این است که یک رهبر توان ایجاد انگیزش را در سازمان داشته باشد.

مدیر اما تنها فکری که ذهنش را مشغول می کند اجرا و پیاده سازی است و نگران این نیست که الان وضعیت کارمندانش از نظر روحیه ای چطور است. این کار شدیدا موجب صدمه زدن در وهله اول به خود سازمان و دوم به کارمندان آن می شود.

شکل گیری اهداف در تفاوت مدیریت و رهبری چگونه است؟

همانطور که تا حدودی اشاره شد اهداف مدیریت لزوما سازمانی اند.
در ابتدای سال یک هدف خاصی تعیین می شود و انتظار می رود تمامی اعضای سازمان برای رسیدن به آن هدف آماده شده و تخطی نکنند. این پیش بینی اهداف یک کمبود اساسی دارد و آن اینست که اهداف و نیازهای کارمندان کجای آن قرار دارند؟

نیازهای ابتدایی هر عضو سازمانی که شامل :

 1. نیاز به بقا
 2. قدرت و پیشرفت
 3. عشق و احساس تعلق
 4. آزادی و استقلال
 5. تفریح و لذت

است اگر در نظر گرفته نشود نباید منتظر اجرایی شدن اهداف سازمان باشیم.
یک سازمان خشک و خالی بدون برآوردن این نیازها با شکست مواجه خواهد شد.

نظام سازمانی

این گونه از تفاوت مدیریت و رهبری مربوط به نظام موجود در سازمان است.
در حوزه سازمانی دو نوع چارت وجود دارد. این حوزه ها به ترتیب تعریف و برای شما دوستان عزیز توضیح داده خواهد شد

 • سلسله مراتبی

  تفاوت مدیریت و رهبری - سلسله مراتبی

   

  در این مدل همانطور که در تصویر مشاهده می کنید یک نفر در راس و بقیه زیر دست او قرار دارند بنابر این حرف اول را او می زند.
  هر شخصی تحت ارتباط با بالاسری خودش است و دسترسی او به شاخه های بالاتر محدود است. سیستم مدیریتی از این نظام پیروی می کند و مدیر که در راس امور است ارتباطی با اعضای خود ندارد یا حداقل ارتباط او بسیار کم است.

 

 • سیستم عریض یا فلت

تفاوت مدیریت و رهبری - فلت

این وضعیت یک سازمان با سیستم رهبری است که همگی اعضای آن سازمان در یک سطح و یا حداکثر با یک تا دو شاخه از یکدیگر اختلاف دارند. این سیستم از آن جهت عریض نامیده می شود که مقامات سازمانی افراد زیادی باهم برابر است.

بنابراین در این سازمان چیزی به نام دستور وجود ندارد و اصول و پایه آن براساس مشارکت و همکاری است. یعنی آن چیزی که در سیستم رهبری باید به دنبال آن گشت.

تمامی مواردی که بررسی شد بخش عمده ای از تفاوت مدیریت و رهبری را در سازمان ها بیان کرد.
حال شما چه پیشنهاد هایی دارید؟ با ما در میان بگذارید

در پایان برای مشاهده فیلم های تد در زمینه رهبری به (لینک)مراجعه نمایید

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *