سروتونین و اکسی توسین چه احساسی به ما می دهند

تاثیر سروتونین و اکسی توسین در موفقیت ما

سروتونین و اکسی توسین چه تاثیری در موفقیت در زندگی اجتماعی ما دارند؟

بعد ازینکه در مورد اندورفین و دوپامین صحبت کردیم می خواهیم به نقش دو ماده سروتونین و اکسی توسین در زندگی مان بپردازیم و دست آخر در مورد کورتیزول صحبت کنیم که چگونه تاثیر منفی خواهد گذاشت.
البته تاثیر این مواد از جنبه های فردی و سازمانی بحث خواهد شد.

سروتونین چیست و چه کاری انجام می دهد؟

حس افتخار به واسطه سروتونین

 

به این ماده ، ماده شیمیایی رهبری نیز گفته می شود.
زمانی این ماده و تاثیر آن را در خود حس می کنیم که احساس افتخار به ما دست بدهد و به علاقه و احترام دیگران به خود آگاه شویم.

وقتی هر سری که از خواب بیدار می شویم یا هنگامی که به خواب می خواهیم برویم به سراغ ایمیل خود یا تلگرام و اینستاگرام و رسانه های اجتماعی دیگر می رویم در واقع نیازمند حسی هستیم که سروتونین به ما می دهد.
حتی اگر از آن ها متنفر باشیم با صدای دینگ تلفنمان حس با ارزش بودن و افتخار می کنیم به دلیل اینکه کسانی هستند که به ما ارزش می دهند و پیغام به ما میدهند.

چند مثال ساده

حال مثال را کمی ایرانی تر کنیم. بسیاری از افراد را می بینیم که گوشی موبایل خود را از خوشان جدا نمی کنند. لحظه ای را دیدید که گوشی آن ها صدا می خورد و بعد ازینکه آن را چک می کنند می بینند پیغام تبلیغاتی بوده است و می گویند اه بازم تبلیغات!!
در واقع حس خوب را نمی گیرند. برعکس وقتی کسی از دوستانشان به آن ها زنگ بزند بسیار خوشحال می شوند و سروتونین در بدن آن ها آزاد می شود.

مثالی عمیق تر بزنیم فرض کنید یکی از دوستانتان به شما کمک می کند تا باری را که در دست دارید و به سختی دارید آن را حمل میکنید به مقصد برسانید.
شما در آن لحظه احساس خوب و احترام و اهمیت بهتان دست می دهد.
علاوه بر آن حسی پیدا میکنید که خب باید این احترام را متقابلا جبران کنم. این احساس سنگینی بار مسئولیت نام دارد که لطف او را جبران کنید.

اکسی توسین – ماده شیمیایی عشق را جدی بگیرید

اگر دوپامین در ما احساس خوب رسیدن به هدف را ایجاد کند میدانیم که آن احساس لحظه ایست و باید دوباره به دنبال بقیه کارها برویم ولی حسی که اکسی توسین از عشق به ما می دهد ماندگار و بلند مدت است.

اگر عشقی نباشد در خانواده ، دوستان ، سازمان روابط منسجم و گروه شکل نخواهد گرفت. در واقع دوستان خوبم بدون عشق هیچ چیز نداریم!!
اکسی توسین هنگامی برای ما ترشح می یابد که عضوی گروهی منسجم باشیم که روابطشان سرشار از اعتماد و محبت است.
بزرگترین این گروه خانواده است و بعد از آن در سازمان و فضاهای دیگر می توان این گروه را شکل داد.

گروه منسجم بوسیله اکسی توسین

اکسی توسین در کجا شکل میگیرد

اکسی توسین در سازمانی شکل می گیرد که فرهنگ آن بر حسب رقابت خارجی و نه داخلی شکل گرفته شده باشد.
اگر حس خونخواهی و خودخواهی در سازمان شما شکل گرفته بدانید که اکسی توسین بین کارمندان شما صفر است و خود این عامل ایجاد کورتیرول که یکی از مخاطره آمیزترین مواد در بدن انسان است البته اگر ماندگاری آن بالا باشد.

اکسی توسین سیستم ایمنی بدن را تقویت میکند و باعث افزایش کارایی و توانمندی انسان می شود

کورتیزول چیست و چه خطراتی را به دنبال دارد؟

احساس نگرانی بواسطه کورتیزول

نترسید کورتیزول که در هنگام ترس و تنش عصبی در بدن ترشح میشود همیشه هم مضر نیست. در واقع این کورتیزول است که وقتی حادثه ای خطرناک در حال رخ دادن است مارا آماده میکند ولی یک موضوعی مطرح است که به آن خواهیم پرداخت.

اگر کورتیزول دائم در بدن ما ترشح شود باید منتظر کاهش سطح اکسی توسین و در نتیجه بیماری های مختلف در بدن خودمان باشیم.
فرض کنید یکی از کارمندان از گوش یک مدیر بشنود که شرکت به دلیل کاهش در آمد می خواهد تعدیل نیرو کند. اگر این عامل پخش شود و تمامی کارمندان آن را بفهمند بنظرتان چه اتفاقی خواهد افتاد. آیا دیگر آن ها تمرکز روی محیط کاری خود دارند؟

بعید می دانم. پس باید چه کرد؟

پاسخ آن در همین یک جمله است : حس همکاری و اعتماد را افزایش دهیم تا به طور قابل توجهی سطح کورتیزول را پایین بیاوریم تا تمرکز همگی تنها روی مشکلات خارج از گروه باشد.

 

2 پاسخ
  1. استایل آپ
    استایل آپ گفته:

    یکی از موارد که امروزه افراد برای زندگی بهتر کردن نیاز دارند شناسایی منشا رفتار و حرکات و احساساتی هست که به آن ها دست می دهد. با تحلیل موارد ذکر شده برای خودم، دلیل بسیاری از رفتار های روزمره ام را یافتم که می توانم ان ها را کنترل کنم با تشکر

    پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *